Na čo si dať pozor a ako prebieha hlásenie poistnej udalosti
Domácnosti, ale i firmy v čoraz väčšej miere siahajú po inštalácií moderných technológií ako sú fotovoltika či solárne kolektory. Tieto technológie však nie sú práve malými investíciami, preto treba myslieť aj na prípadné neočakávané situácie. Ani solárne panely sa žiaľ nevyhýbajú pôsobeniu živlov ako sú víchrica, krupobitie či priamy úder blesku. Najnovšie generácie solárnych panelov sú síce omnoho odolnejšie, ako tie spred niekoľkých rokov, niekedy však k poškodeniu jednoducho dôjde, a vtedy prichádza na rad poisťovňa.
Môže byť silný vietor alebo krupobitie pre solárne panely nebezpečné?
Nepriaznivé poveternostné podmienky môžu mať vplyv na fotovoltické zariadenie a poškodiť ho. Medzi tieto živly patrí silný vietor, krupobitie, alebo údery blesku. K poškodeniu však nemusí dôjsť iba priamo na paneloch, ale i na elektrických spojoch. Silný vietor môže poškodiť konštrukciu, ktorá panely drží. V prípade fotovoltickej elektrárne na plochej streche by preto mal majiteľ od dodávateľa požadovať statický výpočet. V prípade poistnej udalosti totiž poisťovňa najskôr zisťuje, či bol dodržaný postup pri inštalácií a či máte potrebnú dokumentáciu. A čo krupobitie? Každý fotovoltický panel je podľa normy odolný proti krupobitiu, pričom by mal vydržať ľadovec s priemerom 50 mm. Preto sa nemusíte obávať, bežné krupobitie väčšina panelov bez problémov zvládne.
Zabrániť poškodeniu solárnych elektrární nepriaznivými poveternostnými podmienkami je nepochybne kľúčové pre každého majiteľa i dodávateľa, ktorý elektráreň realizoval. Ale, čo ak sú solárne komponenty naozaj zničené a finančné straty sa stanú nevyhnutnými?
Fotovoltaika a poistenie domu
Nech už ide o prírodné živly alebo iné udalosti, ktoré vedú ku škodám, poistka nehnuteľnosti a majetku im síce nepredíde, no môže pomôcť vyrovnať sa s finančnými následkami škôd. Fotovoltická elektráreň môže zvýšiť hodnotu domu aj o desiatky tisíc eur, v prípade väčších firemných objektov to môže byť oveľa viac. Ak už majiteľ nehnuteľnosť poistenú má, určite by mal po inštalácií fotovoltiky aktualizovať svoje poistenie a navýšiť poistnú sumu o hodnotu solárnej elektrárne. Pripravili sme pre vás stručný postup ako prebieha hlásenie poistnej udalosti.
Postup pri poškodení FVE a hlásenie škodovej udalosti
- V čase keď nastane škodová udalosť na FVE, alebo jej časti je dôležite bezpečne vypnúť celý systém, prípadne zamedziť ďalšiemu poškodeniu majetku. V tých najhorších prípadoch odvrátiť možnú hrozbu na živote a kontaktovať poisťovňu.
- Následne urobte fotografie, so zameraním na detail a poškodenia vašej FVE. Ak je to možné, v prípade krupobitia odfotiť aj samotné krúpy. Nebojte sa odfotiť všetko, aj iné škody, ktoré vznikli na iných častiach nehnuteľnosti a jej okolia.
- Pri nahlasovaní škodovej udalosti je potrebné popísať a uviesť čo najpresnejší dátum a čas kedy ku škodovej udalosti došlo. Poisťovňa bude preverovať klimatické podmienky s realitou.
- Ak hrozí ďalšie poškodenie majetku (napríklad fasády, strechy,…) alebo FV systém ohrozuje vás, pri nahlasovaní škodovej udalosti si vypýtajte odobrenie k tomu, aby ste mohli vy či firma odstrániť ( rozložiť ) poškodenú časť FV systému. Samozrejme celú poškodenú časť si nechajte pre prípad, doloženia ďalšej dokumentácie.
- Po spracovaní poisťovňa odošle na miesto udalosti likvidátora.
- Následne vás poisťovňa požiada o predloženie predbežnej výšky škody a podrobnú cenovú kalkuláciu na opravu FV systému, tzv.predfaktúru.
- Po schválení predfaktúry by ste mali dostať danú sumu na svoj osobný účet. Môžete si tak dohodnúť termín opravy FV systému.
- Po ukončení opravy fotovoltickej elektrárne je dôležité vyhotoviť fotodokumentáciu a firma, vám musí vystaviť vyhlásenie o prácach na vašom FV systéme.
Nezabudnite, dôležitá je prevencia, nepodceňujte inštaláciu ani výber firmy, ktorá vám bude vašu elektráreň inštalovať. Zaujímajte sa o referencie realizácií FVE a preverte si, či vám zabezpečí servis inštalovaných zariadení. V prípade existujúcej fotovoltickej elektrárne môže aj drobná pravidelná údržba zvýšiť jej životnosť a účinnosť. Našim klientom pomôžeme aj s pripojením novej FVE do siete (Stanovisko rezervovanej kapacity), rezervovaním poukážky v projekte Zelená domácnostiam, či zmluvami s distribučnou spoločnosťou a dodávateľom energie o virtuálnej batérii. Zistite viac o procese inštalácie fotovoltaickej elektrárne.